GDAŃSZCZANIE RODEM Z TURCJI

Gdańszczanie rodem z Turcji

Na pozór ich historia jest podobna do wielu innych. Dwoje ludzi poznaje się i zakochuje. Potem biorą ślub i na świat przychodzą dzieci. To jeden z najbardziej uniwersalnych i powtarzalnych schematów na świecie. A jednak za każdym razem innym, magiczny, wyjątkowy...


Ona pracuje jako mediator i zajmuje się domem. On prowadzi biuro podróży Onur, jest prezesem towarzystwa Polsko-Tureckiego, a za działalność na rzecz rozwoju Pomorza otrzymał tytuł ambasadora inicjatywy Invest in Pomerania. Ich dzieci właśnie wchodzą w dorosłość. Starsza córka studiuje prawo, młodszy syn realizuje swoje pasje w technikum informatycznym. W domu jest jeszcze dwójka pełnoprawnych członków rodziny 5-letni psiak Rivi i papuga Mario.

Tym co już na pierwszy rzut oka wyróżnia tą rodzinę spośród tysięcy innych jest nazwisko... Ciftci. W innych częściach świata nie wzbudziłoby ono zainteresowania, w Polsce przykuwa uwagę. Automatycznie czujemy, że w przeciwieństwie do Nowaków czy Kowalskich, korzenie rodziny Ciftci'ch sięgają daleko poza granice Trójmiasta, Pomorza, Polski...
Myślimy więc - imigranci. Ale też nietypowi, bo aż dwoje z nich startuje w tegorocznych wyborach samorządowych. Kim więc są Irena, Hasan, Anna i Damian Ciftci?

Czytaj więcej: GDAŃSZCZANIE RODEM Z TURCJI

Cały świat przy jednym stole

Kuchnia to jeden z najważniejszych elementów kultury. Wszystko jedno skąd pochodzimy, jaki mamy kolor skóry, jakim językiem mówimy, to jedno nas łączy - jedzenie.

Choć tradycyjne potrawy polskie, tureckie czy nigeryjskie różnią się od siebie, w każdym z tych krajów rytuał związany z przygotowywaniem i wspólnym jedzeniem posiłków jest równie istotny. I tak jest na całym świecie.

Nic więc dziwnego, że to właśnie przy suto zastawionych stołach najłatwiej nam się porozumieć, zapomnieć o różnicach, o tym co nas dzieli. Bo dzielenie się posiłkiem i wspólne gotowanie to od początku dziejów najbardziej magiczny rytuał, w którym bierzemy udział każdego dnia.

Rozwój cywilizacji i szalony wzrost tempa życia sprawił, że do jedzenia przywiązujemy coraz mniejszą wagę. Kupujemy gotowe dania, korzystamy z fast foodów, jemy byle co, byle jak, w biegu. Przestajemy nawet zwracać uwagę na smak potraw. A przecież w nich kryje się nasza tożsamość. Aromat pierników, które przywodzą na myśl święta, bigos, który nieodłącznie cofa nas do czasów dzieciństwa i zimowych ferii spędzanych u krewnych, wspaniały żurek na zakwasie, jaki potrafiła przygotować tylko nasza babcia, czy zapach chleba, który każdego ranka zapowiada wspaniały dzień...

Jedzenie, to nieodłączny element naszej codzienności. Dlatego tak łatwo go nie docenić. Okazuje się, że jego wartość, znaczenie, moc - najlepiej widać z daleka, gdy zabraknie znanych smaków i zapachów. Może właśnie dlatego to Larry Okey Ugwu i Hasan Ciftci - emigranci, którzy pokochali Polskę i wybrali Gdańsk, na swój nowy dom, zauważyli, że warto przypomnieć jaką wartość ma wspólne jedzenie i postanowili zaprosić nas do stołu?

4 listopada w Galerii Bałtyckiej Larry Okey Ugwu, dyrektor Nadbałtyckiego Centrum Kultury i Hasan Ciftci, przewodniczący Towarzystwa Polsko-Tureckiego, spotkali się z dziennikarzami i mieszkańcami, by wspólnie gotować, jeść i rozmawiać. O czym? O wszystkim - kulturze, sztuce, tradycji... i oczywiście kuchni.

Czytaj więcej: Cały świat przy jednym stole

Przed wyborami - kilka słów o programie

 Robię to co naprawdę potrafię! Jako radny sejmiku województwa pomorskiego zamierzam więc działać w tych obszarach, z którymi jestem związany od lat - w edukacji, przedsiębiorczości, kulturze i turystyce. Moje doświadczenia zawodowe pokazują, że dziedziny te mocno się przenikają. Efektywne działania podejmowane w jednej z nich, mają pozytywny wpływ na pozostałe i - co moim zdaniem jest najważniejsze - służą rozwojowi całego regionu.

 

Czytaj więcej: Przed wyborami - kilka słów o programie

Wiele kultur - jedna kuchnia!

Wraz z Larrym Okey Ugwu, Prezesem Stowarzyszenia Integracji Kultur i Sztuki "Jeden Świat" oraz dyrektorem Nadbałtyckiego Centrum Kultury zapraszamy na warsztaty kulinarne pt. "Wiele kultur - jedna kuchnia". 4 listopada założymy fartuchy i zakaszemy rękawy, by wspólnie z gośćmi przygotować swoje rodzime - nigeryjskie i tureckie - smakołyki. Gotowanie i jedzenie przy jednym stole będzie okazją do wymiany poglądów na temat kuchni, tradycji i kultury. Choć Pomorze wciąż jest regionem monokulturowym, coraz więcej imigrantów przyjeżdża do tej części Polski i w niej pozostaje. "Polacy z wyboru" mają też znaczący wpływ na rozwój  województwa pomorskiego - jego kulturę, sztukę, gospodarkę i edukację. A w wolnym czasie... GOTUJĄ! I zachęcają do tego innych. Bo nic tak nie łączy jak kuchnia!

Spotkanie odbędzie się 4 listopada 2014 roku, o godz. 12:00, w CH Galeria Bałtycka w Gdańsku, na poziomie -1, koło sklepu Smyk. Czas trwania ok. 70 min. Warsztaty "Wiele kultur - jedna kuchnia!" odbywają się w ramach obchodów 600-lecia nawiązania stosunków dyplomatycznych między Polską a Turcją.

Partnerem akcji jest restauracja turecka Baharat i Alanya Kebap, które przygotują poczęstunek dla naszych gości oraz dostarczą produkty do przygotowywanych potraw.

Zachęcamy do udziału, który potwierdzić można pisząc na adres: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. .

 

Konferencja prasowa - podsumowanie projektu DaVinci

Leonardo da VinciW ramach Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki na zasadach programu  Leonardo da Vinci 2013 realizowano projekt „Uczenie się przez całe życie”. Jego beneficjentem było Nadbałtyckie Centrum Edukacji  „Oświata Lingwista”. Jako koordynator projektu zapraszam w najbliższy wtorek, 21 października  2014 roku  o godzinie 10.00 na Konferencję Prasową podsumowującą projekt. Uczestnicy programu, masażyści i kosmetyczki uczący się w Studium Pracowników Medycznych i Społecznych w ramach stażu pracowali w Katre Hammam w Antalii  w renomowanej firmie hotelarskiej, co dało im szereg wymiernych korzyści. Podczas konferencji opowiedzą o nich przedstawiciele grupy: Magdalena Sokołowska, Patrycja Pawłowska oraz Grzegorz Tomaszewski. Zapraszamy 21. października o godzinie 10.00, „Oświata- Lingwista”  Nadbałtyckie Centrum Edukacji, ul. Malczewskiego 51.

Copyright (c) www.hasanciftci.pl 2014. All rights reserved.
Designed by