Robocze spotkanie w NCK

Idea świata bez granic, wspólnoty, wzajemnego zrozumienia i poszanowania każdego człowieka jest zapewne tak stara jak i dominująca przez wieki idea przemocy.

Niestety, patrząc historycznie, było nas ciągle zbyt mało. Nasze poglądy nie mogły przebić się z sukcesem na areny międzynarodowe. Jednak i to się zmienia. Od wielu lat obserwujemy coraz silniejsze oddziaływanie poglądów demokratycznych na politykę poszczególnych państw. Coraz częściej udaje się wywalczyć odpowiednie zapisy demokratyzujące życie społeczne i gospodarcze na świecie. 
Właśnie teraz nadszedł odpowiedni czas na to aby wzmocnić nasze działania ukierunkowane na tworzenie ludzkiej wspólnoty, niezależnej od tak zwanych interesów narodowych, etnicznych czy religijnych. Każdy człowiek ma prawo do życia i szczęścia. Nie od razu uda się pokonać wszelkie istniejące ciągle jeszcze zabobony i uprzedzenia, ale żeby dotrzeć do celu, trzeba działać.

Ta właśnie idea stała się głównym tematem mojego spotkania z Larrym Ugwu, dyrektorem Nadbałtyckiego Centrum Kultury.  Podjęliśmy decyzję o wspólnej pracy nad realizacją współpracy międzynarodowej gdzie Polska stanie się domem dialogu narodów świata. 
Nasze doświadczenia i wiedza, połączone z wiedzą innych uczestników tego projektu pozwoli na urzeczywistnienie tej idei. O kolejnych działaniach będę informował w stosownym czasie.

Hasan Ciftci

Na zakończenie proponuję jeszcze lekturę informacji o Larrym.

Lawrence "Okey" Ugwu (ur. 26 stycznia 1958 w Enugu-Ezike, Nigeria) – polski poeta, pedagog, muzyk, aktor, prezenter telewizyjny, animator kultury.

Przed przyjazdem do Polski pracował w Nigerii jako nauczyciel języka angielskiego. W 1981 ukończył studia w zakresie język angielskiego w Nsukka High School w Nigerii. W 1982 przybył do Polski, a w 1988 ukończył studia na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Gdańskiego.

Brał udział w wielu przedsięwzięciach kulturalnych. W 1984 współzakładał zespoły "International Roots Raegge Band" (wraz z Jackiem Staniszewskim) i "Polish Ham", w których był wokalistą. W 1985 wraz z Tomaszem Szczecińskim założył zespół "Collective Intercontinental". W 1993 brał udział w zakładaniu zespołu "Sun's Vibration", zaś w 1996 zakładał zespół "Biafro", wykonujący muzyką eksperymentalną będącą połączeniem muzyki afrykańskiej z europejską: afrojazz, afroreggae, jazz, styl balladowy. Od 1998 był liderem zespołu etnicznego "Ikenga Drummers". Ideą zespołu była integracja kultur (muzyka etniczna, polska melodia folkowa na podkładzie twórczości ludu Ibo). W latach 1998–2007 współpracował m. in. z Tymonem Tymańskim, Andrzejem Smolikiem, Zbigniewem Namysłowskim, Leszkiem Możdżerem i zespołem "Leszcze". Był również autorem tekstów dla wielu zespołów, które współtworzył.

Występował jako aktor w Teatrze Muzycznym w Gdyni: w 1999 zagrał główną rolę Huda w musicalu "Hair". Wystąpił gościnnie w kilku serialach i programach telewizyjnych (m. in. Złotopolscy, Lokatorzy, Ranczo i Odwróceni). W 2006 zagrał rolę Majora w spektaklu Fanta$y w reż. Jana Klaty. Występował także w filmach: Segment 76, Trzeci, W stepie szerokim.
Brał udział i organizował szereg akcji charytatywnych. W 2000 był organizatorem festiwalu "Muzyka przeciwko przemocy i nietolerancji", w 2003 głównym realizatorem projektu edukacyjno-kulturalnego dla dzieci i młodzieży "Tęczowa akademia". Jest założycielem Pomorskiego Stowarzyszenia Integracji Kultur i Sztuki "Jeden Świat" w Sopocie.

W 2004 został wybrany "Radiową Osobowością Roku" przez Radio Gdańsk, trzy lata później otrzymał Srebrny Medal "Zasłużony Kulturze Gloria Artis" od Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, "Gryf Pomorski" od Wojewody Pomorskiego, a także "Herb Gdańska" od Prezydenta Miasta Gdańska.

Od 2004 jest dyrektorem Nadbałtyckiego Centrum Kultury w Gdańsku.

Copyright (c) www.hasanciftci.pl 2014. All rights reserved.
Designed by